Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • GooglePlus
  • Linkedin
(242) 247 6559

  • 1
  • 2

Günümüzde enerji verimliliğinin öneminin artışıyla, mahal ısıtma ve soğutmasında doğal kaynaklardan faydalanılan ısı pompası sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ayrıca çevre duyarlılığının da artmasıyla, atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermeyen, küresel ısınma potansiyeli düşük, ozon delme potansiyeli olmayan doğal akışkanların kullanıldığı sistemler kullanılmaktadır.

Bu sistemlerde kullanılan akışkanlardan biri de CO2 ’dir. CO2 atmosferde doğal olarak bulunan, küresel ısınma potansiyeli 1 (bir) değerinde, ozon delme potansiyeli 0 (sıfır) olan bir akışkan olup, özellikle ticari soğutma sistemleri ve ısı pompalarında tercih edilmektedir. Bu çalışmada, iki kademeli transkritik CO2 akışkanlı bir ısı pompası sisteminin mahal ısıtma amacıyla kullanımı incelenmiştir. Sistem için farklı çalışma şartları dikkate alınarak performans analizi yapılmıştır. Mahal ısıtması için iki bölgeli bir gaz soğutucu seçilmiştir. Su ve hava kaynaklı olan bu gaz soğutucunun etkinlikleri ve kompresör izentropik verimleri literatürden elde edilmiştir. EES (Engineering Equation Solver) yazılımı ile sistemin parametrik analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar grafikler ile sunulmuştur. Sistemin mahal ısıtma uygulamaları için uygunluğu tartışılmıştır. CO2 soğutkanlı ısı pompalarının ısıtma tesir katsayılarının oldukça yüksek olabileceği görülmüştür. İki kademeli sıkıştırma ve kısma valfi öncesinde CO2 ’nin sıcaklığının mahal ısıtıcısı ve iç ısı değiştirici bileşenler ile oldukça düşürülmesi ile rekabetçi bir performansın elde edilebileceği görülmektedir